Jihočeské divadlo, p.o

Jihočeské divadlo, Dr. Stejskala 424/19, České Budějovice

Místo, kde stojí historická budova Jihočeského divadla patří mezi nejstarší historické části města Českých Budějovic. 

 

První česká hra se tu odehrála roku 1838 (Štěpánkův Čech a Němec, provozovaná ovšem německou společností). Se Zöllnerovou společností zde vystoupil naposledy ve svém životě i J. K. Tyl (ve vlastní hře - Chudý kejklíř). 

 

Dnešní JD integruje čtyři samostatně působící umělecké soubory - činohru, operu, balet a od 1.7.2004 i soubor loutkohry. V jejich čele stojí Lukáš Slavický (balet), Jana Kališová (činohra), Petr Hašek (loutkohra) a Tomáš Studený (opera). Současným ředitelem divadla je MgA. Lukáš Průdek. 

Zřizovatelem Jihočeského divadla je město České Budějovice. 

V letních měsících je nedílnou součástí umělecké činnosti JD pravidelné účinkování před otáčivým hledištěm v zámeckém parku Českého Krumlova, a to již od konce 50. let minulého století. Autorem původní koncepce otáčivého hlediště byl scénograf Joan Brehms. První improvizovanou točnu (1958) před rokokovou Bellarií nahradila v roce 1960 na témže místě točna větší s kapacitou 550 míst. Dramaturgicky nejvhodnějšími se pro tento prostor ukázala především česká klasika např. Lucerna či Radúz a Mahulena, ze Shakespearova komediálního odkazu Sen noci svatojánské. Specielně pro "točnu" psali své hry kupř. František Kožík (Tristan a Isolda), František Hrubín (Kráska a Zvíře). Od 60. let se tu provozuje také opera (Rusalka, Rigoletto, Kouzelná flétna aj.) a balet (Labutí jezero, Giselle, Carmen ...).