Divadlo

Klíče odnikud Název: Klíče odnikud
  Petr Zuska Projekt
baletní večer
Organizace: Jihočeské divadlo
Jako druhou premiéru sezóny uvede soubor celovečerní balet choreografa, tanečníka a uměleckého šéfa baletu Národního divadla v Praze Petra Zusky. Jsme velmi rádi, že Petr Zuska přijal nabídku vytvořit pro náš soubor autorskou choreografii, která bude mít svou premiéru v březnu 2018 na scéně DK Metropol.
Petr Zuska již s námi spolupracoval při uvedení své choreografie Les bras de mer a při choreografii titulu Mariin sen, která byla součástí  komponovaného večera Bez gravitace. A českobudějovičtí diváci měli také možnost zhlédnout jednu z jeho posledních prací s názvem Route 50 v rámci programu slavnostního Baletního gala #1 v říjnu 2016, na kterém byla uvedena v české premiéře.

Mé nové celovečerní taneční divadlo KLÍČE ODNIKUD se opírá o ostrý kontrast dvou velice rozdílných hudebních děl. Jde o skladby dvou neporovnatelných geniálních českých skladatelů, Dvořákovo Requiem a Janáčkovu klavírní lyriku. V prvním případě jde o „vysokou“ duchovní symfonicko-vokální hudbu, v druhém o „pouhý“ a jakoby osamocený klavír.
Dvořák své Requiem komponoval v čase své největší umělecké expanze. Ač se z podstaty věci jedná o zádušní mši, tato skladba není přímou reakcí na osobní tragédii (jako např. u Stabat mater), ale spíše velkolepou oslavou Boha. Je protkána esencí věčných otázek po smyslu lidského bytí a existence vůbec a v neposlední řadě vírou i nadějí na stále se obnovující život.
Naproti tomu Janáčkovy klavírní cykly (V mlhách, Po zarostlém chodníčku či Sonáta es moll „Z ulice“) vyvěrají z nejzoufalejších období skladatelova života, kdy mu vedle několika profesních, z tehdejšího pohledu „proher“, zemřela jednadvacetiletá dcera Olga. Jde tedy o záležitost velice niternou, křehkou, ale zároveň dynamickou, drásavou i drásající.
Má vlastní celovečerní „choreografická variace“ na výše zmíněná témata je inspirována nedávnou návštěvou dnes již úplně opuštěného domu mých prarodičů. Ten byl po několik posledních desetiletí obýván jednou osamocenou ženou, která zde posléze v naprosté samotě i zemřela.
Zoufalá a vyšinutá duše, uzavřená do svého vlastního světa strachu a hrůzy ze všeho okolo, jíž nebylo pomoci. Obklopena tmou plnou reje útočících démonů a zároveň svazky pedantně a přesně nadepsaných klíčů. Má teta, jíž je můj nový opus věnován… A světlo věčné ať jí svítí!

/ Petr Zuska

Více na www.jihoceskedivadlo.cz

Datum Čas Akce
pátek
23.03.
2018
19:00 Klíče odnikud
DK Metropol,
České Budějovice

Důležitá uporornění

 

<<  leden 2018  >>
 po  út  st  čt  pá  so  ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
2223
    

Aktuality

Ples města 2018

2. ročník Plesu města České Budějovice spolupořádaný městskými podniky. Můžete se těšit například na vystoupení souborů Jihočeského divadla, Tonyu Graves s kapelou nebo žonglérskou show uskupení Bratři v tricku. 

Číst dál...

PAPÁ, ŽE SE NESTYDÍŠ! (Dcera pracuje v Paříži)

Jean Barbier: Lehká bulvární komedie, dnes nejznámějšího francouzského autora, ve stylu krále vaudevillu Georgese Feydeaua, transponovaná do současné Paříže, v úpravě S. Zvěřinové. 

Číst dál...

ANI ZA MILION

M. Doleželová - R.Vencl: Co má společného dáma z nejvyšší francouzské společnosti a zpustlý strážce majáku? 

Číst dál...

Večery S koncerty v Divadle U Kapličky

Eliška a Votvíráci - Eliška Kotlínová, začínající zpěvačka jihočeské hudební scény. Hraje na ukulele, kytaru a klavír.

Číst dál...

Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii

Cestovatelská projekce / stand-up

25letý excentrický poutník Ladislav Zibura se tentokrát vydává probádat Arménii, Gruzii a Náhorní Karabach. Očekává 
nenáročný výlet, situace se mu však brzy vymkne z nohou. 

Číst dál...

 © Statutární město České Budějovice

Divadlo